» » CRAIG MONCUR GAINS INTERNATIONAL VEST

CRAIG MONCUR GAINS INTERNATIONAL VEST

posted in: News | 0

Craig Moncur, U15 Exeter Harrier, will collect his first Scottish International vest this Saturday when he competes at the Celtic Games in Dublin, the annual U18 & U16 match against Wales and Ireland.

Whilst Craig, currently 10th on the UK rankings, has been selected for the Shot Putt he has more than one string to his bow ranking 5th for Discus and 4th in the U15M Pentathlon.

Celtic Games Head coach, Mark Pollard,  has urged those selected for Scotland to take their chance in what for many will be the first step on the ladder of international competition.

As is usual for the Celtic Games match, it was one athlete per event at both U18 and U16 age groups with recent form taken into account in the selection process. As is also the norm, only certain events are scheduled at U16 age group, hence a smaller team.

U18 Men:

100m Adam Clayton; 200m Fraser Angus; 400m Max Leslie; 800m Seumas Mackay; 1500m Sam Brown; 3000m Adam Scott; 110m Hurdles Joel McFarlane; 400m Hurdles Michael Dunne; 2000m steeplechase Magnus Tait.

Long Jump Alessandro Schenini; Triple Jump Aidan Quinn; High Jump Joel McFarlane; Pole Vault Andrew McFarlane; Shot Putt Ben Wightman; Discus Finbar Dunne; Javelin Ruairidh Scott-Brown; Hammer Samuel Briggs.

4 x 100m Relay Clayton, Angus, Quinn, Joel McFarlane, Schenini; 4 x 400m Relay Leslie, Dunne, Mackay, Brown, Scott

U18 Women:

100m Madeleine Silcock; 200m Lauren Greig; 400m Olivia Varielle; 800m Sarah Calvert; 1500m Lauren Dickson; 3000m Naomi Lang; 100m Hurdles Bethany McAndrew; 400m Hurdles Emma Mailer; 1500m steeplechase Sarah Tait.

Long Jump Alix Still; Triple Jump Bryony Patterson; High Jump Claire McGarvey; Pole Vault Alana Dunsmore; Shot Putt Shona Crossan; Discus Alice Baxendale; Javelin Keira Waddell; Hammer Kirsty Costello.

4 x 100m Relay Silcock, McAndrew, Patterson, Greig, Still; 4 x 400 Relay Varielle, Mailer, Calvert, Dickson, Still

U16 Boys:

100m Jack Guthrie; 800m David McNair; 100m Hurdles Cameron Keelan; Long Jump Scott Brindley; Shot Putt Craig Moncur; Javelin Daniel Brown

4 x 100m Mixed Relay: Guthrie, Keelan, Brindley

U16 Girls:

200m Alyson Bell; 1500m Isla Calvert; 80m Hurdles Rachel Broadfoot; High Jump Abbey Orr; Discus Hayley Berry; 4 x 100m Mixed Relay Bell, Broadfoot.